Mexičané opět v Žalhosticích

18 Dub

V úterý 11. dubna 2017 se ve škole v Žalhosticích mluvilo a hlavně zpívalo španělsky. Po třech letech sem opět zavítal dětský pěvecký sbor Niňos Cantores z Mexika. Před více než čtyřiceti lety jej založil a dodnes řídí Alberto Alvarado Reyes. Sbor dává dětem z hlavního města (Ciudad de Mexico) příležitost věnovat se zpěvu na špičkové úrovni, aniž by musely projít jakýmkoli výběrovým sítem. Dětem, které nemají dostatečnou hmotnou podporu od rodičů, je tato poskytnuta přímo státem Mexico, zřizovatelem sboru.

Sbor často koncertuje nejen ve své vlasti, ale i v zahraničí. Za všechna vystoupení je třeba zmínit koncert v Bílem domě ve Washingtonu při 250. výročí jeho založení. Oblíbeným cílem koncertních turné je Evropa. Itálie, Německo, Francie a v posledních šesti letech už potřetí je to naše republika.

Letos byl hlavním hostitelem sbor Chorea academica UJEP, který úspěšně reprezentoval naši kulturu v Mexiku na podzim loňského roku. Pro mexický sbor Chorea připravila bohatý program, ve kterém se našel celý den pro náš region. Po dopoledním koncertu pro žalhostické školáky si mexické děti prohlédly Litoměřice a hlavně vpodvečer vystoupily pro žalhostickou veřejnost a pozvané hosty. Byli to především představitelé obcí sdružených v Mikroregionu Porta Bohemica. Působivé představení zahájil školní pěvecký sbor Vinohrádek. Mexičtí Niňos Cantores pak předvedli nejen mexické lidové písně, ale i operní repertoár. Vynikající sólistky doplňované celým sborem uváděly posluchače do vytržení. V závěru koncertu se slovy uznání vystoupil místostarosta Žalhostic pan Kamil Veselý a předsedkyně vyše zmíněného Mikroregionu Porta Bohemica paní Ludmila Pafelová. Ta předala panu Reyesovi pamětní list spolu s přáním, aby jeho sbor byl naším hostem při další návštěvě České republiky. Tečku za krásným večerem udělala společně zazpívaná mexická píseň La cucaracha. Odměnou dětem za pěvecké lahůdky byl potlesk zcela zaplněné školní tělocvičny a také dobroty připravené ve školní jídelně.

Závěrem chci vyjádřit poděkování všem pracovníkům školy a rodičům dětí z Vinohrádku za přípravu celého „mexického“ dne a zastupitelstvu obce Žalhostice za jeho materiální a finanční podporu.

                                                        Mgr. Vladimír Fiedler

                                                               ředitel školy

Fotografie z koncertu, jarmarku a výletu po Litoměřicích na rajčeti