Vodou Portou 2023

5 Čvn

Vyjeli jsme s dětmi na plavbu Vodou Portou po tříleté pauze. Tato víceméně “kovidová” přestávka způsobila obrovský zájem. Předem bylo předesláno, že bereme maximálně 50 dětí a kdo dřív přijde se všemi potřebnými náležitostmi, ten jede. Hned první den přihlašování stála před ředitelnou fronta a všichni doufali, že to stihli. Ti, co tam nestáli, zmatkovali, aby zítra nebylo pozdě 😃

Celý víkend se nesl v duchu krásného počasí. Po prvních instruktážních ukázkách na “Labíčku” jsme mohli vyplout. Některým to jelo snadněji, někteří se nějakou chvíli točili a trochu trápili. Nicméně všichni úspěšně a s úsměvem dojeli na oběd do Píšťan. Děkujeme za poskytnutí zázemí! O úžasnou rajskou se nám postarali Martin Vaněk a Diana Krejčíková. Děti si zasoutěžily na dětském dni, splnily úkol ze hry, která je po dvoudenním putování měla dovést k pokladu na hradě Střekov a vyplouvalo se dál. Ve Velkých Žernosekách nás čekala paní starostka s nanukem a další střípek skládanky. Poslední úsek sobotní plavby byl tak rychlý, že jsme do Libochovan dorazili mnohem dříve, než jsme plánovali. Dobu čekání na stany a zavazadla si děti krátily cachtáním se ve vodě, hraním přehazované nebo zahrabáváním se do písku 😃 Děkujeme za podporu obci Libochovany, jejímu starostovi Vlastimilu Vrbenskému a jmenovitě Mirce Venclákové za zajištění hladkého průběhu přenocování a nakrmení. 

Druhý den se vyplulo sice unaveněji, ale stále s velkým nadšením. Poprvé za tuto vlastně již tradici se nám „cvakla“ loď. Nutno říci, že celá záchranná akce proběhla bleskově a ukázkově. Všech šest dívek bylo vytaženo na gumový motorový člun, kde si okamžitě oblékly suché svršky ostatních pomáhajících. Až na pár odřenin a boulí se nikomu nic vážného nestalo. Dokonce všechna děvčata znovu usedla do původní lodi a dopádlovala statečně až na Střekov. Za to nejen jim, ale také všem ostatním účastníkům patří velký obdiv! Děti, které se této akce zúčastnily, nám opět dokázaly, že máme skvělé a hodné žáky. Moc si toho vážíme! ❤️

Když jsme se rozloučili s vodáky a odevzdali lodě, čekal nás poslední úsek – oběd v hradní restauraci na Střekově, následně prohlídka hradu a každé dítě si odneslo část “pokladu” ve formě sladkých odměn.

Akce by nemohla proběhnout bez vodáků z Vaňova (Asociace TOM ČR, TOM 7104 3.VOM). Obci Malé Žernoseky děkujeme za půjčení velkého stanu. Za vybavení vděčíme mnohým: klub potápěčů Kraken Litoměřice, Policie ČR, poříční oddělení UL, Vodní záchranná služba ČČK UL, Mikroregion Porta Bohemica. Za doprovod na “gumáku” děkujeme panu Petru Drábkovi.

Velký dík patří především paní ředitelce Aleně Krchňavé a jejímu manželovi Davidovi, protože organizace vodácké akce, zajištění odpovědných osob, velkého množství vybavení, možností zastávek s jídlem a vůbec toho, aby do sebe vše zaklaplo, je velká práce, která není vidět, ale bez ní by to nefungovalo.

Letos jsem já osobně jela tuto akci poprvé na lodi. Pro mě krásný zážitek dokazující, že naše práce má smysl. Doufám tedy, že za rok zase všichni zavoláme AHOJ!

Adéla Voženílková

PS: Více fotek na našem Facebooku https://www.facebook.com/media/set/?set=a.638854411626303&type=3

Video z celé akce zde: https://www.youtube.com/watch?v=uEmY4DWxnOI